Po ukończeniu sklejania modelu ORP Wicher, przyszedł czas na ORP Jaskółka – ostatni model z zeszytu numer 2, wydawnictwa JSC. Model zaprojektowany jest bardzo skromnie. Niemniej jednak chciałbym go ubogacić w jak największą ilość detali. Aby tego dokonać, konieczne jest przeanalizowanie dostępnych planów modelarskich. Dodatkowo zapoznanie się z historią jednostki przyczynia się do swoistego zbudowania więzi z modelem i motywuje do jego sklejania.
Głównymi źródłami informacji na temat ORP Jaskółki zaczerpnąłem z poniższych publikacji:
- Okręty Polskiej Marynarki Wojennej nr 33 – Grzegorz Nowak
- Zeszyt Helski nr 15 – Minowce wz. 1933 – Marcin Wawrzynkowski
- Czasopismo Modelarz nr 12/1998 (Plany modelarskie – kreślił Paweł Mistewicz)
- Czasopismo Modelarz nr 1/1999 (Plany modelarskie – kreślił Paweł Mistewicz)
Pierwsza monografia stanowi jeden z zeszytów kolekcji, składającej się z 50 tomów. Znajdziemy w niej ogólny opis wszystkich polskich minowców, wyprodukowanych w okresie międzywojennym. Budowa, charakterystyka, losy wojenne i powojenne to główne tematy tej książki. Dodatkową atrakcją jest kącik modelarski, który przedstawia dostępne na rynku modele minowców.
Druga książka zawiera treści podobne do pierwszej. Znajdziemy w niej kilka ciekawostek więcej, jak chociażby opis tłumaczenia na czym polega trałowanie min.
Plany modelarskie wraz z krótką charakterystyką i kilkoma zdjęciami udało mi się znaleźć podczas przeszukiwania segregatorów z moimi archiwalnymi egzemplarzami czasopisma Modelarz. Jestem bardzo zadowolony, że zachowałem te numery (w tym przypadku pojedyncze strony magazynu). Będzie to moje główne źródło pomocne przy budowie modelu.
Uzbrojony w wiedzę zabieram się za budowę. Mam nadzieję, że ten mały model nie nastręczy mi trudności. Czekają na mnie bowiem kolejne zeszyty od JSC. Jednak nie będę wybiegał tak bardzo do przodu i skupię się na teraźniejszości. Galeria gotowego modelu pojawi się na łamach mojego bloga internetowego.
Be First to Comment